Alışveriş sepetiniz boş!
.
BAL KABAKLI MOZAİK PASTA TARİFİ

BAL KABAKLI MOZAİK PASTA TARİFİ

Yazan: admin Bölümü: Tarifler Tarihi: 2016-02-24 Gösterim: 2013 Yorum: 0

BAL KABAKLI MOZAİK PASTA TARİFİ

Tatlı sevmeyen kişi sayısı hemen hemen yok denilebilecek kadar azdır. Tatlı çeşitleri oldukça fazladır. Sütlü, şerbetli gibi çeşitler arasında farklılığıyla aralarından sıyrılmış bazı tatlılar da mevcuttur. Şerbetli tatlılar kadar ağır olmayan, sütlü tatlılar kadar da tatlı ihtiyacımızı gidermeye yetmeyecek şekilde olmayan pasta çeşitleri vardır. Buna en güzel örnek ise bal kabaklı mozaik pastadır. Bal kabaklı mozaik pasta, isminden de anlaşılacağı gibi esas malzemesi bal kabağından olan bir pasta çeşididir ve son zamanlarda popülaritesi oldukça artış göstermiştir. Yapılışı oldukça pratik ve görünümü ise oldukça hoştur.

            Malzemelere bakacak olursak; 500 gr yani yarım kilo kadar tatlımızın starı bal kabağı, 2 su bardağı su, 1 su bardağı toz şeker, 3-4 yemek kaşığı çekilmiş ceviz içi ve 1 paket pötibör bisküvi. Üzerini süslemek için ise eritilmiş çikolata. İsteğe göre bitter ya da sütlü olabilir.

            Hazırlanışı ise şu şekildedir: Bal kabağının kabuklarını soyarak işe başlayalım. Soyduğumuz bal kabaklarını küçük küçük parçalara ayırıp, yıkadıktan sonra bir tencereye alalım. Bal kabağının üzerine şekerimizi ve suyumuzu ilave ettikten sonra orta derece ısıda pişirmeye bırakalım. Pişip pişmediğini çatalımızla kontrol edip, gereken yumuşaklığa geldikten, yani piştikten sonra ocaktan alıp soğumasını bekleyelim. Ilık seviyeye gelecek şekilde soğuttuktan sonra çatalla ezmeye başlayalım.

            Ezdiğimiz bal kabağına çekilmiş cevizlerimizi ve ufalanmış pötibör bisküvimizi de ilave edelim. Daha sonra alüminyum folyoyu bir zemin üzerine serip, hazırladığımız bal kabağı karışımını yayalım. Bundan sonrasına ise istediğimiz şekilde olması için dikkat etmemiz gerekmektedir. Alüminyum folyoyu yanlardan kapatalım ve yukarı doğru toplayarak üçgen şekli verelim. Şeklinin bozmamaya dikkat ederek üçgen şekline getirdiğimiz harcı donması için derin dondurucuya kaldırıp 4-5 saat kadar bekleyelim.

            Yaklaşık 5 saat geçtikten sonra donan pastamızı çıkaralım. Üçgen şeklini bozmadan üzerinden alüminyum folyoyu çıkaralım. Sert olmaması için yaklaşık 15 dk kadar çözülmesini bekleyelim. Çözüldükten sonra ise güzelce dilimleyelim ve servise hazır hale getirelim. Erittiğimiz çikolatayı istediğimiz desende olacak şekilde üzerinde gezdirelim. Pastamız servise hazır. 

Taglar: balkabaklı mozaik pasta

Yorum Ekle