Alışveriş sepetiniz boş!
.
Kek hamurları hakkında bilgiler

Kek hamurları hakkında bilgiler

Yazan: admin Bölümü: Pasta Yapımı Tarihi: 2015-08-26 Gösterim: 29267 Yorum: 0

Kek hamurları hakkında bilgiler

   Bu metotla hazırlanan hamurlar daha ziyade kek, pandispanya büyük pastaların (gatoların) yapılmasında kullanılır.
   ​Bu metotta şeker, yumurta ile beraber kalın yumurta tenceresinde olmadığı takdirde içi yuvarlak bakır bir tencerede hafif ateş üzerinde telle veya piyasadaki özel çarpma araçlarıyla yumurta ile şekeri koyulaştırıp sonra içlerine diğer malzemeler konarak hazırlanır.
   Elle çarpma zaman ve enerji bakımından sizi çok yorar. Bugün piyasada çok çeşitli karıştırıcılar (mikserler) vardır. Onları kullanmak zaman ve enerjiden tasarrufu sağlar.
   Bu hamur, pastaların ana hamurudur. Hemen hemen piyasadaki bütün pastalar ve kekler bu hamurla yapılır. Hem yemede hem de ağırlık bakımından hafif olurlar. Bu hamurların esası yumurta, şeker ve un karışımıdır. Yumurta, şekerle çarpılırken bol miktarda hava bu karışımın İçine girer. Yumurtanın proteini bu havayı tutar. Çarpma süresince hava bu karışıma girerek kabarmayı temin eder. Bazen de ilâve ettiğimiz kabartma tozlan bu kabarmaya yardım ederler.
   Bu hamurdan yapılan kekler ve pastalar gösterişli hacimlerinin yanında oldukça hafiftirler. Yapılması da diğer hamur çeşitlerine nazaran daha kolaydır. Bu bakımdan pastaların pek çoğu bu hamurla hazırlanır.


KEK HAMURUNUN HAZIRLANMASINDA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

1.    Bu hamurda yumurta, şeker ve un şu şekilde hesap edilir: Bir yu¬murta için 30 gr. una, 25 gr. şekere ihtiyaç vardır. 1 dolu çorba kaşığı un 30 gr. 1 dolu çorba kaşığı şeker 25 gr. gelir. Yumurta adedinize göre şeker ve un miktarınızı hesaplarsınız.
 
2.    Çarpma işlemini elle yapacaksanız yumurta ve şekeri hafif ateş üzerinde çarpacak olursanız daha kısa zamanda ve daha az enerji ile koyulaştırırsınız.
 
3.    Mikserle çarparken de önce yavaş, sonra süratli düğmeyi kullanmak daha doğrudur.
 
4.    Her iki çarpma işleminde kıvamı anlamak için telden düşen damlalar hamurun üzerinde bozulmadan bir müddet duruyorsa kıvamı olmuş demektir. Diğer bir anlama şekli de ezilmiş yoğurt veya boza koyuluğuna gelmişse olmuş demektir. Bu kıvama gelmemiş bir hamur fırında kabarmadığı gibi içi de sünger gibi olmaz bu bakımdan kıvama çok dikkat etmek gerektir.
 
 
5.    Kıvamı olan bir yumurtaya un birden dökülüp hafifçe teli döndüre döndüre unu yedirmek gerektir. Bu karıştırma doğru değildir. Hamur sulanır sulanan hamurda iyi kabarmaz.
 
6.    Keklere kabartma tozu olarak sadece "baking powder" konur. Karbonat kimyevi terkibi nedeniyle konmaz. Karbonat konan keklerin rengi yeşil ve tadı hafif acımsı olur ve kabartmada tesirleri yoktur. Bu nedenle sakın karbonat koymayın.
 
7.    Kek hamurlarını çok iyi yağlanmış ve altına kâğıt konmuş pasta veya kek kalıplarına koyunuz. Altlarının düzgün olması için.
 
8.    Kek hamurlarım sakın alüminyum tencerelerde çarpmayınız. Bu tencereler yumurtayı karartır. Bakır tencere içinde çarpınız.
 
9.    Kek hamurlarını fırına koyduktan sonra kapağı açmadan 40-45 dakika başlangıçta orta, sonra ateşi azaltarak pişirilmelidir. Kapağı sık sık açmak soğuk havanın içeriye girmesine sebep olur, soğuk hava da kabaran hamura basınç yaparak çökmesine sebep olur.
Yine iyi pişmeden de çıkarma hamurun çökmesine sebep olur. Bu bakımdan kontrol yapmadan kek fırından çıkarılmamalıdır.
 
10.    Kek hamurunun pişip pişmediğini kontrol etmek için bıçak veya temiz bir çöp kek hamurunun tam ortasına sokulur, hamur bıçak veya çöpe yapışmamışsa pişmiş demektir.
 
11.    Fırından alınan kek hamuru havanın etkisi ile biraz küçülür bu süre zarfında kalıptan çıkarmak daha doğrudur.
 
12.    Kalıptan keki çıkarırken kabın yan taraflarından bir bıçak yardımı ile hamuru kalıptan yavaş yavaş esnetiniz sonra kalıbı kuru bir yere ters çeviriniz. Masaya yapışmaması için çok kuru bir ızgara veya kağıt üzerine çıkarmak daha doğrudur.
 
13.    İyi pişmiş bir kek sünger gibi, her tarafı aynı şekilde kabarmış ve düzgün kırmızı renkte olmalıdır. Üstünde çatlaklar olmamalıdır İçine konan maddeler her tarafa eşit dağılmış olmalıdır.
 
DİĞER DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
 
 
a)    Pişirilirken dikkat edilecek hususlar:
1.    Fırının mutlaka önceden ısıtılmış olması gerektir.
 
2.    Ateş önce orta sonra hafif olmalı fakat çok hafif olmamalıdır. Sütlü, yoğurtlu, yağlı kekler orta hararetli fırında pişirilir.
 
3.    Keke fazla kabartma tozu koyma, tereyağı ve şeker miktarının un¬dan daha fazla olması kekin çatlak ve ortalarının çökük olmasına sebep olurlar.
 
4.    Fırının soğuk, kekin fırından pişmeden alınması da kekin fırından çıktıktan sonra çökmesine sebep olur.
 
5.    Kek pişerken fırın kapağını sık, sık açmada kekin çökmesine sebep olur. Bu hususlara dikkat ederek kekleri pişirmelidir.
 
 
b)    İçine konan maddelerin dibe çökmemesi için dikkat edilecek noktalar:
1.    Meyveleri iyice kurulayıp unla karıştırdıktan sonra kek hamuruna koymalıdır.
 
2.    Kek hamurunun fazla çarpılmaması nedeniyle dibe çöker.
 
3.    Bu maddeleri una karıştırma yerine kek hamuru kalıba konarken ara ara koymak daha doğrudur.
 
4.    Keki pişirmeden fırın kapağını sık sık açmadan da basıncın etkisiyle dibe çöker.