Alışveriş sepetiniz boş!
.
Pasta hazırlarken kullanılacak araçlar ve özellikleri

Pasta hazırlarken kullanılacak araçlar ve özellikleri

Yazan: admin Bölümü: Mutfak Kültürü Tarihi: 2015-08-25 Gösterim: 962 Yorum: 0

Pasta hazırlarken kullanılacak araçlar ve özellikleri

Pasta hazırlarken kullanılacak araçlar ve özellikleri:

Pasta hazırlarken seçeceğimiz araçlar da başarılı bir pasta yapmamıza sebep olacaktır.

Büyüklerimizin söylediği şu ata sözü bizim de başarılı olmamızda rol oynar. ‘‘Alet çalışır el övünür” yaptığımız eserlerle öğünebilmemiz için seçeceğimiz araçlara da dikkat etmemiz gerektir.

Pasta hazırlarken kullanacağımız araçlar şunlardır:

Yumurta çarpma kabı, yumurta çırpma teli veya bunların her ikisinin yaptığı işi daha kısa zamanda ve az enerji ile yapan mikserler, pasta ka­lıpları (yuvarlak, kare, dikdörtgen veya şekilli) spatül, büyük pasta kesme bıçakları, muhtelif boyda rende, “çikolata, limon kabuğu v.s. rendelemek için) rulet (hamurları kesmek için) fındık, fıstık, bademleri çekmek için makina. Kremaları yapmak için cam veya porselen muhtelif boy kâseler. Kullanacağımız malzemeleri tartmak veya ölçmek için terazi veya ölçü kap­ları.

Bisküvi veya pastalara şekil vermek için muhtelif boy ve şekilde nem­se kalıpları veya bisküvi kalıpları.  Fırçalar, pastalar, bisküvileri süslemek için şekilli ve muhtelif boyda huniler kremayı doldurup pastayı süslemek için krema torbaları. Bugün bunların yerini tutacak piyasada “pasta enjektörü“ diye satılan ürünler de mevcuttur.

Unları, pudra şekerini elemede kullanılan eleklere de gereksinme duyulmaktadır. Bütün bu araçları mutfakta uygun bir yere hazırladıktan sonra pasta ve bisküvi hazırlamaya başlamalıdır.

Diğer gerekil olan bazı araçlar ve gereçler pastanın ve bisküvinin hazırlanması zamanında yapıldığından ayrıca buraya alınmamıştır.