Alışveriş sepetiniz boş!
.
Pasta Yapımında Kullanılan Kuruyemişler ve Özellikleri

Pasta Yapımında Kullanılan Kuruyemişler ve Özellikleri

Yazan: admin Bölümü: Pasta Yapımı Tarihi: 2015-08-25 Gösterim: 1080 Yorum: 0

Pasta Yapımında Kullanılan Kuruyemişler ve Özellikleri

Pastaların süslenmesinde ve lezzetini değiştirmede fındık, badem, yeşil fıstık çok kullanılır.  Tabidir ki öncelikle kullanılacak malzemenin tazeliği ve temizliği çok önemlidir. Aşağıda kullanılacak kuruyemişlerin genelözellikleri anlatılmıştır.

Fındık:

Fındık kullanılacağı zaman iç ve kavrulmuş ise olduğu gibi kullanılır. Kabuklu fındık ise kırılır ve fırın tepsisine konup fırında veya ateş üzerinde hafifçe kavrulur. Kavrulan fındıklar biraz soğuyunca iki avuç arasında ovuşturularak iç kabuklar çıkarılır. Sonra kıyılarak veya makinadan geçirilerek kullanılır.

Badem:

Yeşil fıstık gibi kavrulmuş ve tuzlu olan bu maddelerin hem tuzunu ve hem de kabuklarını çıkarmak için üzerlerini örtecek kadar su konup ateşe bırakılır. Bir iki taşım kaynatılır. Sonra üzerine soğuk su konur. Fazla suyu dökülüp hemen kabuklarının çıkarılmasına başlanır. Kabukları çıkarılan badem, fıstık kıyılarak istenilen yerde kullanılır.

Kuruyemişlerin kullanım şekilleri:

File Fındık veya Fıstık: Fındık ve fıstığın ince yapraklar halinde rendelenmesi sonucu elde edilen halidir. File fındık veya fıstığı genelde pastaların süslenmesi için dış tarafında kullanılır.

Toz Fındık, Fıstık: Küçük parçalar halinde üğütülmüş malzemedir. Genelikle süslemede kullanılır. Bunun yanısıra pasta hamuruna katılarak da kullanılabilir.

Tüm Fındık veya Fıstık: Tuzsuz, kabuksuz, kavrularak işlenmiş bütün fındık ve fıstık çeşitli tatlı ve pastaların içinde ve dışında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Toz Badem: Kabuğu soyulan bademin öğütülüp toz haline getirilmesi ile elde edilir.  Pasta yapımda kullanılmasından ziyade bademli kurabiye ve kekler için daha uygundur.

Badem Ezmesi: Badem Ezmesi kolay şekil verilebilme özelliği nedeniyle pastalarda figür yapımda kullanılır.