Alışveriş sepetiniz boş!
.
Pastalar Hakkında Genel Bilgi

Pastalar Hakkında Genel Bilgi

Yazan: admin Bölümü: Pasta Yapımı Tarihi: 2015-08-22 Gösterim: 960 Yorum: 0

Pastalar Hakkında Genel Bilgi

PASTALAR HAKKINDA GENEL BİLGİ
 
I— Pastaların besin değerleri ve yaşantımızdaki yerleri:
Pastalar karbonhidratlı yiyecekler grubuna girmektedir. İçinde bulunan bol şeker ve kremalarındaki yağ nedeniyle bu gruba girerler.
 
Gösteriş ve lezzet dolayısıyla herkes tarafından sevilen yiyeceklerdir. Ayrıca ekonomik nedenler dolayısıyla mutlu olaylarımızı artık evlerimizde zengin yemek çeşitleriyle dolu ziyafetler vererek kutlayan kimse pek kalmamıştır.
Bu ziyafetlerin yerini çay ziyafetleri almıştır. Hem daha ekonomik olması hem de daha göze hoş görünmesi ve daha da kolay servisinin olması nedeniyle.
Pek çok sayıda dostlarımızı bir büyük pasta bir veya iki tatlı ve tuzlu bisküvi çeşidi ile, hep birlikte oturarak veya ayakta ağırlamak mümkündür.
Pasta, çeşitleri bakımından da ev sahiplerini büyük bir rahatlığa sağlarlar. Çünkü pek çok çeşitleri vardır. Her seferinde ayrı bir pasta ikram etmek ev sahibine de gurur verir.
Pasta çeşitlerinin bu kadar bol olması bunu ticaret haline de getirmiştir. Pastacılık bu bakımdan büyük kazanç sağlayan bir uğraştır.
 
II— Pasta hazırlarken kullanılacak gereçler ve özellikleri:
Pasta hazırlarken pek çok gereç kullanılmaktadır. Piyasada pahalı olmalarının nedeni de budur.
Kullanılan gereçleri iki grupta toplayabiliriz.
1. Hamuru yani temel maddesi için gerekli olan gereçler şunlardır:
Un, şeker, yumurta, vanilya, limon kabuğu veya portakal kabuğu rendesi bazen kakao, bira mayası, süttür.
 
2. Pastayı yumuşatmak ve güzel koku vermek için ıslatma suyu dediğimiz bir sıvı kullanılır. Bunun için gerekli olan gereçler şunlardır.
Soğuk su veya herhangi bir meyve suyu, şeker, 1 fincan kadar da likör gereklidir.
 
3. Pastanın arasına konan çeşitli kremalar için gerekli olan temel gereçler de şunlardır:
Süt veya su, şeker, yumurta, un, nişasta, kakao, şekerciboyası, çiğ krema (hakiki krem şanti) veya krem şanti taklidi, fındık, ceviz, fıstık v.s. gereklidir.
 
4. Pastanın üstünü süslemek için gerekli olan gereçler ise çeşitli kremalar, çikolata veya pralin, jelatin, yaş veya kuru yemiş v.s. gibi gereçler kullanılmaktadır.
 
Bu gereçlerin kalitesi pastanın kalitesinin iyi veya kötü olmasında büyük etkisi vardır. Bu bakımdan pasta yaparken daima iyi cins gereç kullanmak sonucun iyi olmasını sağlar.
Taglar:

Yorum Ekle