Alışveriş sepetiniz boş!
.
Pastaların pişirilmesinde dikkat edilecek noktalar

Pastaların pişirilmesinde dikkat edilecek noktalar

Yazan: admin Bölümü: Pasta Yapımı Tarihi: 2015-08-25 Gösterim: 1043 Yorum: 0

Pastaların pişirilmesinde dikkat edilecek noktalar

Her fırında ısı ayarlaması vardır. Bu ayar ve hamurların özelliklerine göre pişirmek gerektir.

Krem şanti taklidi (merengi) hamurları için hafif hararet gerektir. Bis­küvi, kek, pasta hamurları için orta hararet, milföy için harlı hararet gerek­tir. Suale krem hamurları için önce harlı, sonra orta hararet olmalıdır. Gaz­la çalışan fırınlarda açıldığı düğmeye yakın olarak düğmeyi ayarlarsak bu ısı hafiftir. Düğmeyi tam ortada tutarsak bu orta hararettir. Düğmeyi nu­maraların sonuna yakın çevirirsek bu da harlı hararettir. Fırının üzerlerin­deki rakamlar farklı olduğundan rakamla ayarlama verilmemiş düğmeye göre verilmiştir.

Elektrikli fırınlarda yalnız-altı veya üstü yaktığınız vakit hafif ve orta hararet verir. İkisini birden yaktığınız zaman harlı hararet verir.

Orta hararette pişecek hamurları pişirirken hararetin daima alttan ve­rilmesi uygundur. Üstü sadece pasta veya bisküvinin üstü kızarmadığı za­manlar kullanmak gerektir.

Bütün hamurları orta sıcaklıktaki fırına koymak uygundur. Hazırlık işleminizin bitmesine yakın fırını yakıp ısıtmanız gerektir.

Pasta ve bisküviler, fırında pişerken fırın kapısını sık sık açmak doğ­ru değildir. Fırın kapısı açıldığı zaman dışardaki soğuk hava içeri girer. Kabarmakta olan hamura basınç yaparak sönmesine sebep olur. Bu bakım­dan fırın kapısı açılmamalı (açmadan kontrol edilmeli) pişmesine yakın açılmalıdır. Fırın çok harlı (sıcak) olması doğru değildir. Çünkü çok sıcak fırı­na konan herhangi bir pasta veya bisküvinin üst yüzeyi sıcağın tesiriyle kabuklaşır, yani sertleşir, içinin pişmesi güçleşir, hem de hamur kabarma­dan pişer. Bu bakımdan hamurları fırına koyarken fırının çok sıcak olma­masına dikkat edin. Hamuru fırına koymadan 5-7 dakika evvel ısıtmak kâ­fidir.

Fırının ısı dereceleri:

150-180 = Hafif hararettir.

180-220 = Orta hararettir.

220 - 300 — Çok sıcak hararettir.