Alışveriş sepetiniz boş!
.
Pastaların yumuşak olması için kullanılan sıvılar

Pastaların yumuşak olması için kullanılan sıvılar

Yazan: admin Bölümü: Pasta Yapımı Tarihi: 2015-08-26 Gösterim: 2648 Yorum: 0

Pastaların yumuşak olması için kullanılan sıvılar

Kek hamuruyla yapıları pastalar için ıslatma suyu dediğimiz bir sıvıya ihtiyaç vardır. Diğer hamurlarda pek ıslatma suyuna ihtiyaç yoktur.

Kek, pandispanya hamurları fırından çıkarıldıktan sonra biraz kabında soğumaya bırakılır. Kap, elle tutulur sıcaklığa gelince sivri uçlu bir bıçak hamurla kalıp arasına sokularak kenarlarının tuttuğu yerlere bıçak değdirilerek hamurla kabın kenarı birbirinden ayrılır. Sonra pasta veya kek kuru bir yere ters çevrilir. Soğumaya bırakılır. Pastanın kalıbın altını tutmama¬sı için ya kalıbı çok iyi yağlayıp unlama veya en iyisi kalıp çapı kadar kalıbın alt kısmına kâğıt koymaktır. Kâğıt hem tutmayı önler, hem de fazla hararetten pastanın altının yanmasına mani olur.
Pasta soğuduktan sonra keskin uzun bir bıçak pastanın kalınlığına gö¬re ikiye veya üçe kesilip bırakılır. Her parça fırça ile ıslatma suyuyla muntazam ıslatılır. Islatma suları 3 şekilde olur.
 
1.    Şekerli su:
Bir bardak suya 2 veya 3 çorba kaşığı şeker konup şeker eriyinceye kadar karıştırılıp kullanılır.
 
2.    Likörlü su:
Yukarıda tarif edildiği şekilde şekerli su hazırlanır. Sonra bu suya bir fincan herhangi bir likör ilâve etmek suretiyle hazırlanır. Meyveli pastalarda kullanacağımız meyvenin likörünü koyacak olursak pastamız daha güzel olur.
 
3.    Meyve suyuyla hazırlanan ıslatma suyu:
Herhangi bir meyve suyuna çok az miktarda sade su ve şeker konmak suretiyle ıslatma suları hazırlanır.
 
Bu üçünden en iyisi 2. ve 3’cüleridir.
 
Pastayı ıslatırken temiz bir yumurta fırçası kullanmak daha uygundur. Pastanın her katını aynı derecede ıslatmakta doğru değildir. Alt olacak kat en az şekilde ıslanmalıdır. Çünkü ikinci ve üstten su alt parçaya da akar. Alt parçanın hamur olmaması için altı en az 2 ve 3’ncü katları daha fazla ıslatmalıdır.
 
Islatma işlemine kenarlardan başlayıp ortaya gitmelidir. Kenarlar ku¬ru ve sert olduğu için bu kısımları biraz daha fazla orta kısımları daha az ıslatmalıdır.
 
Islatma suyunun hepsini bitirmeğe de gerek yoktur. Pastanın kremaları da pastaya yumuşaklık verecektir. Bunu da düşünerek pastayı fazla ıslatmamalıdır. Islatma suyunun amacı kuruluğu almak bir de pastaya güzel bir koku vermektir.